Подорожні нотатки: Жовква

Gyrat per meridiem et flectitur ad aquilonem
lustrans universa circuitu pergit spiritus
et in circulos suos regreditur

(Книга Екклезіаста, Розділ 1, вірш 6)

Епідемія, торішня соціальна ізоляція, невизначеність, неможливість зустрітися з колегами в лекторській вкотре довели як ми сумуємо за дружнім спілкуванням, дискусіями, жартами, ароматною кавою з нашої примхливої кавоварки і сезонними кафедральними подорожами у «місця сили» з особливою енергетикою.

Цього року ми вирушили до міста Жовква, яке знаходиться лише за 30 км від Львова і вражає своєю неповторною атмосферою і спокійним, розміреним ритмом життя. Вважають, що за кількістю історико-культурних пам’яток Жовква перевершує усі інші міста Галичини і поступається лише Львову.

Як стверджують історики, засновником міста був польський гетьман Станіслав Жолкевський, визначний полководець, умілий дипломат,. який за вдалі походи проти турків і татар наприкінці XVI ст. здобув у власність землі на північ від Львова.

Разом із дружиною він створив взірець «ідеального міста» епохи Ренесансу – красивого і практичного водночас, пристосованого до миру і до війни: з широкими прямими вулицями, що сходяться на центральному майдані, де і понині знаходиться стовп ганьби, з храмами (костелом Св.Лаврентія (1606-1618), комплексом Василіанського монастиря і храмом Пресвятого Серця Христового (перша згадка датується 1612 роком) та іншими спорудами розміщеними біля міських мурів, щоб у разі ворожої облоги вони могли стати додатковими оборонними вежами і замком, який у 1675 році польський король Ян Собеський зробив своєю резиденцією.

Цікавою сакральною пам’яткою міста є мурована синагога, побудована у вигляді фортеці, з маленькими охоронними баштами. Багато синагог у Тель-Авіві збудовано саме за зразком жовківської.

На превеликий жаль багато пам’яток занепали, або були зруйновані під час війн, революцій та окупації, але навіть те, що залишилося і зберігається на кожній вулиці небайдужими громадянами цього компактного, унікального міста обіцяє незбагненно прекрасні враження гордості та шани за минулу славу і людей, які створювали власний, неповторний світ шляхетності і смаку.

Автор: старший викладач кафедри прикладної лінгвістики Волошинович Н.В.

Подорожні нотатки: Жовква

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Scroll to top